Hukuk Fakültesi Mezuniyet Töreni (Ankara Üniversitesi   09-10-2007)

Üniversitemiz Hukuk Fakültesi’ni 2006-2007 akademik yılda bitiren mezunlar diplomalarını, 27 Eylül 2007 tarihinde Fakülte bahçesinde düzenlenen törenle aldılar. Rektör Prof. Dr. Nusret Aras, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, Noterler Birliği Başkanı Hasan Yeni, Rektör Yardımcıları, Fakülte yöneticileri, öğretim üyeleri ve mezunların ailelerinin katıldığı törende, Fakülte tarafından Fakülte birincisine altın, ikincisine gümüş, üçüncüsüne bronz rozet ve birer kalem, Türkiye Barolar Birliği tarafından da birer laptop bilgisayar verildi. Noterler Birliği ise Fakültede ilk 10’a giren mezunlara 1000’er YTL’lik kitap çeki armağan etti.

Fakültede bu akademik yılda Yavuz Selim Değerli birinci, Orhan Bilal Mavzer ikinci, Handan Oruç üçüncü, Mehmet Arslan dördüncü, Özge Yücel beşinci, Gökhan Elçi altıncı, Ahmet Mert yedinci, Ümit Oğuz Tunç sekizinci, Sabahettin Gülgün dokuzuncu ve Ensar Baki onuncu oldu.

Törende bir konuşma yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras, hukukun toplum yaşamı için en gerekli unsur olduğunu belirterek, bunu göz önüne alan Cumhuriyetin kurucularının, daha Kurtuluş Savaşı devam ederken bir hukuk fakültesi kurulmasını planladıklarını ama buraya ayrılan bütçe Sakarya Savaşı için kullanıldığı için kuruluşun 1925 yılına kaldığını söyledi. Cumhuriyetin Fakülteyi, Fakültenin de Cumhuriyeti geliştirdiğini belirten Prof. Dr. Aras, alanında en başarılı hukukçuların Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden çıktığını kaydetti. Öğrencilere seslenen Prof. Dr. Aras, son günlerdeki Anayasa tartışmalarına da değinerek, “Sizin de bu tartışmalar hakkında fikir sahibi olmanız ve fikirlerinizi savunmanız gerek” dedi. Prof. Dr. Aras, üniversite özerkliği ve Cumhuriyet kazanımlarının korunmasının önemine de işaret etti.

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Hukuk Fakültesi’nin, Cumhuriyetin müeyyidesi olarak kurulduğunu hatırlatarak, “Artık birer ‘Ankara Hukuklu’ olarak Yüce Atatürk’ün emanetini koruma ve yükseltme sorumluluğunu sizler de üstlendiniz” dedi. Adaletin, devletin temeli, hukukçunun da bu temelin yapı taşı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Feyzioğlu, “Hukukçu güvenilir insandır. Mesleğinizin ve mezun olduğunuz Ankara Hukuk Fakültesi’nin size kazandırdığı bu statünün değerini ve beraberinde getirdiği ağır görevlerin daima bilincinde olun. ‘Vatanseverim’ demek için mesleğinizi en iyi şekilde yapmanız gerektiğini asla unutmayın; doğruluktan asla ayrılmayın. Hayat çizgisinin sonuna yaklaştığınızda en değerli kişisel varlığınızın isminiz olduğunu göreceksiniz” diye konuştu.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok ise konuşmasında kendisinin de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olduğunu belirterek, çok duygulandığını ve başarılı öğrencilere ödüllerini vermenin onurunu yaşadığını söyledi. Türkiye’nin geleceğinde hukukçuların oynayacağı role değinerek, “Bize verilen emaneti çok iyi korumalıyız” dedi.

Noterler Birliği Başkanı Hasan Yeni de mezunları kutladı ve başarılı öğrencilere ödüllerini verdi.

Fakültenin dönem birincisi Yavuz Selim Değerli ise mezunlar adına yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en güçlü hukuk fakültesinden mezun olmanın haklı gururunu yaşadıklarını ve bunun getirdiği sorumlulukların farkında olduklarını söyledi. Cumhuriyetin evlatları olarak vatanın her köşesine hak ve adalet götüreceklerini dile getiren Değerli, kendilerine emek veren herkese layık olacaklarını sözlerine ekledi.

 

© Ankara Üniversitesi.  [ ]